האומנים בגטו טרזין


האומנים היהודים בגטו טרזין גוייסו על ידי הנאצים לציר ציורים שיתעדו את החיים בגטו. על האמנים היהודיים נאסר לצייר בגטו ציורים פרטיים, אך הם ציירו בהיחבא ציורים רבים והסתירו אותם מעיני הנאצים בגטו.

האומנים בגטו:


פטר קין, יליד 1919. נשלח לטרזין בדצמבר 1941. עבד עם רבים מהאמנים בחדר הציירים של המחלקה הטכנית. היה צייר ומשורר מחונן. הוא כתב את הליברטו לאופרת "הקיסר מאטלנטיס" שהלחין ויקטור אולמן. באוקטובר 1944 גורש לאושוויץ-בירקנאו ונספה.
יו ספיר, יליד 1900, זוטפן, הולנד. הוא גורש יחד עם משפחתו לטרזין באפריל 1943. בגטו עבד בחדר הציירים שבמחלקה הטכנית. בפקודת האס אס השתתף בתהליך ייפוי הגטו וצייר אלבום תעמולה "תמונות מטרזיינשטאט". הוא שוחרר בטרזין עם תום המלחמה. בשנת 1951 הגר לארה"ב ונפטר בשנת 1978.
פליקס בלוך, יליד 1898, אוסטריה. בשנת 1938 הגר לפראג. הוא נשלח לטרזיינשטאט ביולי 1942. הוא עבד בחדר הציירים, במחלקה הטכנית של האלטסטנראט. הוא וחבריו בדז'ריך פריטה, אוטו אונגר, ליאו האס, נורברט טרולר, כולם אמנים בעלי שם, הואשמו בתעמולת זוועה אנטי נאצית, נחקרו ועונו במבצר הקטן ונשלחו בטרנספורט לאושוויץ בירקנאו. פרדיננד בלוך מת מעינויים במבצר הקטן באוקטובר 1944.
פרידל דיקר ברנדייס ילידת 1898, וינה. ציירת ומורה לאמנות, מאמני הבאוהאוס . בשנת הגרה לפראג. נשלחה לגטו טרזיינשטאט בדצמבר 1942. היא הייתה למורה לאלפי ילדים. בעלת תפיסה חינוכית ייחודית, השפיעה רבות על תלמידיה ועל חבריה לעבודה. היא שמרה על ציורי הילדים והותירה צוואה להוציאם מטרזין. הציורים מהווים זיכרון לאלפי ילדים שנספו והיו לסימן הכר של הנצחת גטו טרזין. פרידל נספתה באושוויץ-בירקנאו באוקטובר 1944.
עליזה ש"ק, ילידת 1927, פראג. נשלחה לטרזיינשטאט בשנת 1943. עליזה ציירה בגטו וכתבה יומן. לשם הסוואה כתבה את היומן בגרמנית באותיות עבריות. עם השחרור מטרזין, עליזה הביאה לפראג ארכיון סודי אותו הסתיר זאב ש"ק [מאוחר יותר בעלה] לפני שנשלח למזרח. ארכיון זה היה הבסיס של מבצע איסוף מסמכים מהגטו שהתנהל בפראג בין השנים 1946-1948. עליזה עלתה ארצה בשנת 1948. במשך 25 שנה עבדה בבית טרזין, הקימה את הארכיון והייתה אוצרת המוזיאון. בעשר שנים האחרונות לחייה תרגמה מסמכים, יומנים, מחקרים מצ'כית ומגרמנית לאנגלית ועל ידי כך הותירה תרומה אדירה לדורות הבאים. נפטרה במרץ 2007.
קארל פליישמן, יליד 1897, קלטובי, צ'כיה. רופא שהתמחה בדרמטולוגיה.בזמנו הפנוי צייר וכתב. באפריל 1942 נשלח לטרזין יחד עם אשתו, אמו בת 69, אחותו. בגטו גר במגורים המוניים, בהם נדחסו אלפים בתנאי היגיינה מחרידים. ביולי 1942 היה לעובד בכיר של רשות הבריאות בגטו. חיי היום יום שימשו השראה לציורים רבים, שירים ומאמרים. באוקטובר 1944 נשלח עם אשתו לאושוויץ –בירקנאו ונספה.
אוטו אונגר, יליד 1901, ברנו, צ'כוסלובקיה. למד באקדמיה לאמנות בפראג, ולאחר שהשלים את לימודיו, חזר לברנו. השתלב בבית ספר תיכון יהודי כמורה לציור, מתמטיקה והנדסה. ב- 1942 נשלח עם משפחתו לטרזין.
בגטו עבד במחלקה הגראפית יחד עם אמנים נוספים. כמוהם צייר יצירות במחתרת. אונגר הצליח להסתיר כמה מציוריו, ואחדים מהם הוברחו אל מחוץ לגבולות הגטו. הגרמנים גילו ציוריו ושל ציירים אחרים. הם נלקחו למאסר במבצר הקטן באשמת הפצת תעמולת זוועה אנטי-נאצית. אוטו אונגר עונה באכזריות ונשלח לאושוויץ. השתחרר בבוכנוואלד באפריל 1945, ונפטר משחפת קשה ביולי 1945.
במהלך החקירות שברו הגרמנים את ידיו, חבריו סיפרו שראו אותו מחזיק בין אצבעותיו חתיכת פחם בניסיון נואש לתת ביטוי אחרון לרגשותיו.


 בדז'יך פריטה נולד בשם פריץ טאוסיג, במורביה, צ'כיה, ב- 19 בספטמבר 1909.עוד לפני המלחמה היה צייר ידוע, מאייר וקריקטוריסט. עבד זמן מה כגרפיקאי, צייר ומורה לציור.ב- 24 בנובמבר 1941 נשלח, עם עוד 342 גברים צעירים, מפראג לטרזין. נתמנה לאחראי על המחלקה הגראפית, שעיקר התמחותה היה הכנת נספחים גראפיים, שצורפו לדו"חות הרבים ששלחו המחלקות השונות של האלטסטנראט אל משרדי הגסטאפו. במחלקה הזאת עמדו לרשות פריטה ניירות וחומרים לציור ככל שרצה. הוא ואמנים נוספים העלו על הנייר את המציאות העצובה של טרזין. הם ציירו אחרי שעות העבודה, בעיקר בלילות. הציורים מציגים את חיי הגטו לאשורם, את הצפיפות, הקור, הבוץ, העדר השירותים, המחסור במזון וההבדלים בתנאי החיים שבין האסירים המכובדים לבין עמך.ב- 17 ביולי 1944 מצאו הגרמנים כמה מציוריו של פריטה. הוא הואשם בהפצת תעמולה אנטי-נאצית ונשלח למבצר הקטן, יחד עם אשתו ובנו תומי בן השלוש. שם עונה קשות יחד עם חבריו הציירים. אשתו מתה מרעב, בנו תומי נשאר במבצר הקטן, בהשגחתם וטיפולם של אסירים ואסירות. אחרי המלחמה הצייר ליאו האס ואשתו אימצו אותו. פריטה נשלח באוקטובר 1944 לאושוויץ ושם נרצח. רק חלק מציוריו נותרו.